Locija

ASV Nacionālās Ģeotelpiskās izlūkošanās aģentūras Karību jūras locijas 1. sējuma 6. lapaspuse (Sailing Directions (Enroute) Caribbean Sea Vol 1 — angļu val.).

Locija ir kuģu un laivu ceļu apraksts piekrastes navigācijā un tuvojoties ostām. Tajā sniegts detalizēts un nepārtraukts piekrastes apraksts, ziņas par navigācijas šķēršļiem, bīstamām vietām, navigācijas aprīkojumu, ziņas par ostām un režīmu tajās, kā arī cita informācija.[1] Angļu valodā visu kādas valsts izdoto lociju kopumu dēvē par Sailing Directions, bet atsevišķu grāmatu par Pilot. Vārds pilot nozīmē arī locis. Vienāds nosaukums izvēlēts tāpēc, ka locijas sniedz vietējās zināšanas par kuģu ceļiem un orientieriem, kuras parasti tiek iegūtas no loča. Tādēļ īpaši svarīgas locijas ir karakuģiem un valsts dienesta kuģiem, kuri daudzās ostās ir atbrīvoti no obligātās loča pavadības.

Daudzas valstis izdod locijas saviem teritoriālajiem ūdeņiem, kuros tās ir Starptautiskās Hidrogrāfijas organizācijas (International Hydrographic Organization (IHO) — angļu val.) atzītas kā primārie kartogrāfijas varas orgāni. Tomēr visplašāk izmantotās locijas ir Apvienotās Karalistes Hidrogrāfijas biroja (UK Hydrographic Office — angļu val.) izdotās (Admiralty Sailing directions (ASD) — angļu val.). Šīs locijas tiek pārdotas ar Admiralty zīmolu un nodrošina visplašāko ģeogrāfisko pārklājumu piekrastes kuģu ceļiem visā pasaulē. Tās ir veidotas, lai papildinātu un uzlabotu datus, kuri uzrādīti uz britu admiralitātes (British Admiralty (BA) — angļu val.) jūras kartēm, aprakstot jūras kuģu ceļus attiecībā pret krasta orientieriem. Okeāna ceļi ietverti admiralitātes grāmatā "Pasaules okeāna pārgājieni" (Ocean Passages for The World (OPTW) — angļu val.) — jūras publikācija NP136 — kura apraksta jūras ceļus atsevišķi motorkuģiem un atpūtas kuģiem / buru kuģiem.

  1. Ozoliņš V. Navigācija un locija — II. daļa. Salacgrīvas jūrskola, 1994. 63. lpp.

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search